Заболявания на пародонта – около 90% от хората страдат от хроничен гингивит, хроничен пародонтит или други неплакиндуцирани заболявания на пародонта. Това са и най-честите причини за загуба на зъби. Често протичат асимтоматично или с лек дискомфорт и пациентите съобщават кървене на венците,зачервяване и подуване на венците, тяхното отдръпване или лош дъх.
Тежкият и напреднал пародонтит може да доведе до много по-сериозни проблеми, включително повишаване на нивото на кръвната захар, инфаркт и инсулт. За да бъде спрян процесът на загуба на зъбодържащия апарат е необходима стриктна лична орална хигиена, редовно почистване на зъбния камък и плака – на 3-6 месеца, а при напреднал възпалителен процес са необходими и допълнителни лечебни манипулации.
Лечението включва мотивация към подобряване на хигиенните навици – средата трябва да е чиста от зъбна плака – микроорганизмите са главен причинител на заболяването. Започва се с почистване на над- и подвенечния зъбен камък, след това се обработва кореновата повърхност на зъба, която е била в съседство на пародонталния джоб. По нея има бактериални токсини и метаболити, некротичен цимент, микроорганизми и зъбен камък. Целта на лечението е цялостно почистване на кореновата повърност до дъното на пародонталния джоб, което да доведе до оздравителен процес в меките тъкани.
След лечението се прилагат антибактериални медикаменти под формата на пасти за зъби ,гелове и вода за уста, което не замества употребата на четка за зъби, конец ,интердентални четки или пародонтален душ.
При по-тежки и напреднали форми на заболяването,както и при пациенти със ситемни заболявания и отслабен имунитет, паралелно може да се проведе и антибиотично лечение.
Зъби с повишена подвижност могат да се шинират с цел стабилизиране и намаляване на опасността от фрактурирането им по време на дъвкателни процес.
Успехът на лечението е свързан и с елеминирането на плакретентивните фактори в устната кухина – кариеси, отстоящи ръбове на стари пломби, корони и мостове, екстракцията на зъби, чието лечение не е рационално.